Munkába járás költségtérítése
(39/2010 (II.26) Korm. rendelet)
(39/2010 (II.26) Korm. rendelet)
Számos esetben keresik meg a munkáltatót a dolgozók "a szomszéd fűje mindig zöldebb" alapon, hogy lehet, hogy a szomszéd fiára augusztus végéig járhat a kedvezmény, a miénkre pedig csak júniusig?
A nyári hónapokban rengeteg diák dolgozik gyakornokként, viszont sok vállalkozás számára nem mindig egyértelmű, hogy milyen díjazás illeti meg őket. Egy diákot foglakoztathatunk hallgatói munkaszerződés vagy tanulószerződés alapján is. Nézzük meg mi is a különbség a kettő között:
A bérpótlék a munkavállalót a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg. A bérpótlék számítási alapja - eltérő megállapodás hiányában - a munkavállaló egy órára járó alapbére. A bérpótlék számítási alapjának meghatározásakor...
A családi kedvezmény érvényesítéséhez az adóelőleg nyilatkozaton 2015-ben még elég szerepeltetni a gyermek nevét és természetes azonosító adatait, viszont 2016-tól...
Egészségügyi szolgáltatási járulékot csak annak kell fizetnie, aki semmilyen más jogcímen és szociális rászorultság alapján sem jogosult egészségbiztosítási szolgáltatásra.
Sok alkalmi munkavállalót foglalkoztató munkáltató teszi fel ezt a kérdést. Előfordul ugyanis, hogy több munkavállalóra van szükség egy napra és ilyenkor tanácstalanok a munkáltatók, hogy hogyan is lehetne kivitelezni. A létszám ugyanis törvényileg van szabályozva.
A GYED extra lehetővé tette, hogy a kismamák sokkal rugalmasabban kezeljék a munkába állás kérdését, még akár a gyermek két éves kora előtt is. Számtalanszor előfordul, hogy a munkaadónak azonnal szüksége lenne a dolgozó munkájára, viszont a felhalmozódott szabadságot ki kell adni, a kismama hetekkel később tud csak munkába állni. Mi lehet...
A próbaidő a munkavállalónak és a munkáltatónak is arra ad lehetőséget, hogy megismerjék egymást, és meggyőződjenek arról, hogy tudják-e teljesíteni a munkaszerződésből eredő kötelezettségeiket.
Sok dolgozónál fejtörést okoz, hogy ha a munkaviszonyában táppénzre kényszerül, akkor a saját vállalkozásában dolgozhat-e? Nézzük meg akkor a témát egy kicsit közelebbről...
A munkabérből való levonásnak kizárólag jogszabály vagy végrehajtható határozat alapján van helye. Sok munkáltató nem tudja, hogy neki mikor van joga a munkabérből letiltást eszközölni. Nos, a munkáltató a követelését a munkabérből akkor vonhatja le, ha az előlegnyújtásból ered.
Üzemi baleset bárkivel történhet, ezért mind a munkáltatóknak, mind a dolgozóknak érdemes tisztában lenniük ezzel a sokrétű témakörrel. A munkavégzés közben bekövetkező baleseteknél mindig felmerül a kérdés, hogy üzemi baleset, vagy nem üzemi baleset történt? Miért fontos ez? Mert egyáltalán nem mindegy, hogy 60 vagy akár 100% táppénzre vagyunk...
"Hogy ki dolgozhat korlátlanul nyugdíj mellett, és kinek, mikor szünetel a nyugellátása, illetve a korhatár előtti ellátása, függ a kereset mértékétől, de a jogviszony típusától is (utóbbi eset független a kereset összegétől és a nyugdíjas életkorától).
"A mai napig nagyon sokan keresnek meg bennünket azzal a kérdéssel, hogy munkaviszony megszűnése után elmehetnek-e táppénzre? Nézzük, mely ellátásokra vagyunk jogosultak és melyekre nem, munkaviszony megszűnése után:
"Ezt nem hiszem el! Végre elérkezett a jól megérdemelt vakációm és már első nap 39 fokos lázzal fekszem!!! Mit tehetek most? Erre fog elmenni az egész szabadságom?" Nem gondolnám, hogy ennek így kell lennie!
Mit gondol, tényleg mindkét szülőnek jár a 16. életévét be nem töltött gyermek utáni pótszabadság? Az új munka törvénykönyve kihirdetésekor sokan megörültek, amikor átolvasták a pótszabadságra vonatkozó paragrafusokat, hisz...